Nem Alma Cihazları Nelerdir?

Havanın belirli miktarda su buharı tutma kapasitesi bulunmaktadır. Su buharlarına buharına genel olarak nem denilmektedir. Özellikle kapalı mekanlarda havanın ne oranının kuru tutulması son derece önemlidir. Çünkü havada bulunan nemin artış göstermesi beraberinde rutubet ve diğer olası sorunları getirmektedir.

Kapalı havalarda oluşan yoğun nem yaygın kullanımda rutubet, başta insan sağlığı olmak üzere mekanın duvar, yer veya tavan gibi yapısal parçalarına, mekanda bulunan eşyalara zarar verebilmektedir. Zaman içinde önlenemeyen rutubet, duvar, tavan gibi alanların, eşyaların ıslanarak/nemlenerek küflenmesine neden olmakta ve küfle birlikte ortaya çıkan kötü koku ve oluşan organizmalar ise başta solunum sorunları olmak üzere sağlığı ciddi şekilde etkilemektedir.

Peki kapalı ortamlarda nem ve rutubet oluşumunu önlemek ve havada bulunan nemi kontrol altında tutmak için neler yapılması gerekmektedir? Son zamanlarda iklimlendirme ve havalandırma teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte yaşam alanlarında konforu arttıran ve sağlığı koruyan pek çok cihaz kullanılmaya başlanmıştır. Söz konusu bu cihazlardan birisi de nem alma cihazlarıdır. Nem alma cihazları, havadaki yüksek nem miktarını kurutarak olası rutubet ve küf oluşumunun önüne geçmektedir. Özellikle rutubet oluşumuna meyilli mekanlarda önerilen nem alma cihazları, ortamdaki havayı değerlendirerek havanın ideal kuruluğunu korumaktadır.

Ka İnşaatın dispiratörlüğü yaptığı Olımpıa Splendıd Aquaria Silent 15P model nem alma cihazı, 15 litreye kadar nem alma kapasitesi ile 24 saat boyunca kesintisiz çalışarak ortamdaki nem oranını sağlıklı seviyede tutmaktadır. Nem ve sıcaklık göstergesi, otomatik mode özellikleri ve zarif, şık tasarımı ile kolay bir kullanım sağlamaktadır. Nem alma cihazları ve diğer havalandırma sistemleri hakkında detaylı bilgiye erişmek için kainsaat.com web sitesiniz ziyaret edebilirsiniz.