Isıtma Soğutma Sistemleri: Isı Pompaları Nedir?

Isı pompaları, ısıtma ve soğutma sistemleri içerisinde yer alan mekanizmalardan birisidir. Genel tanım itibariyle ısı pompaları, doğada kendiliğinden var olan ancak düşük sıcaklıkta olduğundan dolayı kullanılamayan enerjinin sıcaklığının yükselterek kullanılmasını sağlayan cihazlardır. Isı pompalarının temel çalışma mantığı, dışarıdan alınan düşük sıcaklıktaki ısıyı yüksek sıcaklıktaki bir ortama vermesina dayanmaktadır ve bu çalışma pratiğini klimalar gibi soğutma çevrimi sayesinde gerçekleştirmektedir. Bu kapsamda genel olarak ısı pompalarının kışları kullanılan ortamı ısıtmak, yazın ise soğutmak amacıyla kullanıldığı söylenebilmektedir.

Klimalardan farklı olarak ısı pompaları, ısıtmak veya soğutmak istenilen mekanda yüksek ısıtma/soğutma performansı sağlamaktadır. Bu nedenle de genel itibariyle klimalara göre daha yüksek verimli ısıtma/soğutma kapasitesine sahiptir. Isı pompaları, genel olarak hava, su ve toprak gibi yenilenebilir kaynakları ısı kaynağı olarak kullanmaktadır. Ancak günümüzde havanın en kolay ulaşılabilir ısı kaynağı olması gibi etkenlerle de ilişkili olarak havayı ısı kaynağı olarak kullanan ısı pompalarının kullanımı yaygınlık göstermektedir.

İç ve dış mekanlarda rahatlıkla kullanılan ve Ka İnşaat’ın distribütörlüğünü yaptığı Dimplex ısı pompaları, havayı ısı kaynağı olarak kullanmaktadır. Ayrıca özel tasarımıyla her ortamda kullanıma uygundur. Özel tasarımın yanı sıra uzaktan yönlendirme özelliği ile kontrol edilebilen ve düşük hava sıcaklığında yüksek performansla çalışan Dimplex ısı pompaları, yüksek ısı verimliliği ile konforlu bir ısınma sağlamaktadır.

Dimplex ısı pompaları ve Ka İnşaat bünyesinde verilen diğer hizmetler hakkında daha fazla  bilgi için kainsaat.com web adresini ziyaret edebilirsiniz.