Fan Coil Cihazları Nedir, Avantajları Nelerdir?

Fan Coil Cihazları Nedir, Avantajları Nelerdir?

İklimlendirme sistemleri arasında yer alan Fan Coil cihazları, iki borulu veya dört borulu olarak imal edilmektedir. Tek bir cihaz ile hem ısıtma hem soğutma işleminin yapılmasına olanak sağlayan fan coil cihazları, bir merkezde hazırlanan sıcak su ve soğutulmuş suyu bina içine üflemektedir. Böylece fan coil cihazları, sıcak su aldığında sıcak, soğuk su aldığında ise soğuk hava üfleyerek bulunduğu ortamı ısıtmakta veya soğutmaktadır. Hava üfleme işlemini ise, içinde bulunan fan aracılığı ile yapmaktadır.
Fan coil cihazların temel çalışma mantığı, fan aracılığı ile alınan havanın ısı geçiş yüzeyi olan serpantinler aracılığı ile ısıtılması veya soğutulması ve havayı tekrar odaya üflemesidir. Dönüş boruları ile merkeze dönen su tekrar ısıtılmakta ve soğutulmakta böylece ısıtma/soğutma işlemi devamlı bir döngü halinde çalışmaktadır. Suyun bir döngü içerisinde sürekli ısıtma/soğutma işlemi yapması için dolaşım pompaları kullanılmaktadır.
Otel, hastane, ofis, yüksek ve çok daireli konutlar, çok odalı evler gibi aynı anda hem ısıtma hem de soğutma işleminin yapılabileceği mekanlarda iklimlendirme sistemi olarak fan coil cihazları genel olarak tercih edilmektedir.
İtalya’nın önde gelen iklimlendirme markalarından olan Olimpia Splendid’in Türkiye distribütörlüğünü yapan Ka İnşaat, Olimpia Splendid marka fan coil cihazları ile yüksek enerji tasarrufu ve konforu bir yaşam deneyimini kullanıcılara sunmaktadır.
Fan coil cihazları ve diğer ısıtma soğutma sistemleri hakkında detaylı bilgiye erişmek için kainsaat.com web adresini ziyaret ediniz.